Budowle i wieżowce
Advertisement
Złote Tarasy
adres: Złota 59
Śródmieście
CRW 0146-01
Widok na Złote Tarasy z PKiN-u
Całkowita wysokość: 105,0 m
Wysokość do dachu: 105,0 m
Wysokość najwyższego piętra: b.d.
Liczba kondygnacji
nadziemnych:
26
Rozpoczęcie budowy: 2002
Ukończenie budowy: 2007
Projektant: Jerde Partnership
Powierzchnia
wszystkich
pomieszczeń:
225.000 m2


Centrum handlowo-biurowo-rozrywkowe Złote Tarasy jest ulokowane w ścisłym centrum stolicy, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Centralnego, wewnątrz alei Jana Pawła II, ulicy Złotej, Emilii Plater i Alej Jerozolimskich. Złote Tarasy zostały otwarte 7 lutego 2007 o godzinie 14.

CRW 0151-01

W skład kompleksu wchodzi kilka połączonych ze sobą budynków. Od strony alei Jana Pawła II znajduje się wielosalowy multipleks, wzdłuż ulicy Złotej dwa wygięte w łuk budynki biurowe, a od strony ulicy Emilii Plater wieżowiec o wysokości około 105 metrów, który także pełni funkcję biurowca. Centralna część Złotych Tarasów przykryta jest ogromnym szklanym dachem, pod którym znajdą się galerie handlowe i restauracje rozłożone na różnych wysokościach.

Na terenie kompleksu zlokalizowana jest pierwsza w Polsce słynna restauracja Hard Rock Cafe, oraz reaktywowany został po kilku latach przerwy (wyburzony pod budowę hotelu InterContinental) kultowy Jazz Club Akwarium. Sieć restauracji Burger King po kilku latach nieobecności, powróciła na polski rynek, otwierając lokal w Złotych Tarasach.

Budynek ma całkowitą powierzchnię 225 tysięcy m², z czego 65 tysięcy m² zajęło otwarte 3 września 2007 kino sieci Multikino, galerie handlowe oraz centra restauracyjne i rozrywkowe, a 55 tysięcy m² biura. Wysokość budynku wynosi 105 metrów. Pod ziemią znajduje się parking dla 1700 samochodów, jednak ekolodzy ze stowarzyszenia Przyjazne Miasto zarzucili wykonawcy, że pojemność parkingu przekracza o prawie 400 miejsc liczbę dopuszczoną przez raport oddziaływania na środowisko. Uważa się jednak, że celem stowarzyszenie jest nie troska o środowisko, lecz chęć wymuszenia od inwestora haraczu. Podobnie było przy otwarciu Arkadii, kiedy to wymusili wpłatę na konto 2 milionów złotych.

Przygotowania do rozpoczęcia budowy trwały sześć lat. Budowę Złotych Tarasów rozpoczęto pod koniec 2002 roku i ukończono jesienią 2006. Wartość całej inwestycji wyniosła około 1,5 miliarda złotych.

Wielu specjalistów uważało, że otwarcie Złotych Tarasów doprowadzi, podobnie jak było w przypadku otwarcia centrum handlowego Arkadia, do zakorkowania ścisłego centrum miasta, w szczególności ronda na zbiegu Alej Jerozolimskich i alei Jana Pawła II. W związku z tym Zarząd Transportu Miejskiego zachęca wszystkich warszawiaków do dotarcia do centrum handlowego za pomocą komunikacji miejskiej. Na swojej stronie internetowej zamieszcza plan dojazdów do Złotych Tarasów.

Linki zewnętrzne[]


Wieżowce Warszawy


Wybudowane: Pałac Kultury i NaukiWarsaw Trade TowerRondo 1Centrum LIM (Hotel Mariott)Warsaw Financial CenterInterContinentalOxford TowerIntracoTP S.A. TowerŁucka CityBłękitny WieżowiecMillennium PlazaORCO TowerNovotelBabka TowerZłote TarasyIlmetPZU TowerHotel HiltonNorth GateThe Westin Warsaw    W budowie: Złota 44Grzybowska TowerCentrum Żelazna Tower    Proponowane: Lindleya Office CornerKulczyk TowerLiliumWiezowiec Gminy ZydowskiejKaleidoscopeHines TowerProsta TowerRondo TowerWalicow TowerPirelliEurocentrumPulawska Supersam     Warszawskie Wieżowce


Advertisement