Budowle i wieżowce
Advertisement
Wieża Eiffla
adres: Paryż, Francja
Eiffeltower21
Wieża Eiffla
Całkowita wysokość: 324 m
Wysokość do dachu: n.d.
Wysokość najwyższego piętra: {{{wysokość3}}}
Liczba kondygnacji
nadziemnych:
n.d
Rozpoczęcie budowy: 1887
Ukończenie budowy: 1889
Projektant: Gustave Eiffel, Maurice Koechlin, Emile Nouguier
Powierzchnia
wszystkich
pomieszczeń:
b.d.


Wieża Eiffla (fr. Tour Eiffel - najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Obecnie jest to piąta najwyższa budowla we Francji i najwyższa budowla w Paryżu.

"Dama Paryża" stoi u południowego krańca Pola Marsowego w centrum Paryża, nieopodal Sekwany.

Wieża została zbudowana z okazji Wystawy Światowej, jako przykład możliwości technicznych tamtego okresu oraz symbol potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji w tym okresie. Po zakończeniu wystawy wieża miała zostać rozebrana, jednak po tym, jak na jej szczycie założono laboratorium meteorologiczne, ocalała.

Opis budowli[]

Jest to ażurowa konstrukcja kratowa z kutego żelaza. Jej całkowita wysokość zwiększała się kilka razy za sprawą zamocowanej na jej szczycie anteny:

  • 1889 – 312,27 m (wysokość do zamocowanej na szczycie flagi)
  • 1991 – 317,96 m (wysokość z zamocowaną anteną)
  • 1994 – 318,70 m (wysokość z zamocowaną anteną)
  • 2000 – 324,00 m (wysokość z zamocowaną anteną) - około 81 pięter w typowym budynku

Jej wysokość zmienia się o 18 cm w zależności od temperatury. Pod wpływem wiatru wieża kołysze się na 6-7 cm. Cała konstrukcja wieży składa się z 18 038 części metalowych i około 2,5 mln nitów, jej całkowita masa, razem z betonowymi filarami wynosi około 10 000 ton. Nacisk wieży na podłoże wynosi 4,5 ton/m².

Konstrukcja wsparta jest na czterech trapezoidalnych podstawach o boku 25 m każdy. Na wysokościach 58 m, 116 m i 273 m znajdują się tarasy widokowe. Zajmuje obszar o boku 125 m. Na sam szczyt wieży prowadzi 1665 stopni.

W latach 1980-1985, została przeprowadzona renowacja, w wyniku której straciła na wadze 1 343 tony. Również wtedy zamocowano na wieży nowe oświetlenie składające się z 352 reflektorów, każdy po 1000 W, oświetlających wieżę w nocy. Oświetlenie zamontowane na samej wieży umożliwia zmienianie jej wyglądu po zmroku. Jest to czynione w okresie świąt państwowych i Nowego Roku. Wieża bywa przyozdabiana małymi lampkami lub podświetlana we francuskie barwy państwowe. Co siedem lat, aby zapobiec korozji, wieża jest malowana, a do tego celu zużywa się 50-60 ton farby.

Wieża Eiffla utrzymywała status najwyższej budowli świata przez 40 lat, aż do 1929 roku, gdy w Nowym Jorku wzniesiono Chrysler Building.

Pierwszy i drugi poziom są dostępne schodami i windami. Trzeci poziom jest dostępny tylko windą.

Historia[]

Faktycznym pomysłodawcą konstrukcji wieży Eiffla był młody i zdolny pracownik w biurze Gustawa Eiffla, Maurice Koechlin. 18 września 1884 roku Eiffel, Koechlin i Nougier (szef biura i dwóch jego pracowników) zgłosili patent zarejestrowany pod numerem 164364. Projekt został zaprezentowany publicznie. 12 grudnia Eiffel odkupił prawa autorskie od Koechlina i Nougiera, wraz z prawami do własności intelektualnej do projektu. Budową od 1887 kierował Koechlin.

W 1884 został opracowany pierwszy projekt wieży o wysokości 300 m. Spośród wielu propozycji minister handlu odpowiedzialny za wystawę wybrał projekt Eiffla. Początkowo planowano wybudowanie wieży w kształcie mostu nad Sekwaną, ale nie mogło to być zrealizowane z powodu złego podłoża na brzegach rzeki. Spośród 107 propozycji lokalizacji wieży ostatecznie zdecydowano się na Pole Marsowe, na których odbywała się wystawa.

W 1886 zostały rozpoczęte prace przygotowujące teren pod budowę. Zbudowane zostały 4 kamienne fundamenty o powierzchni ponad 650 m² każdy i sięgające od strony Pola Marsowego 14 m pod ziemię a z drugiej strony 8 m. Prace nad fundamentami zakończono 30 czerwca 1887. Nie podobało się to znanym artystom, którzy zorganizowali akcję protestacyjną przeciwko budowie wieży. Byli wśród nich pisarze, malarze, rzeźbiarze i architekci. Nie przeszkodziło to jednak w prowadzeniu prac nad wieżą zgodnie z planem. Po roku 4 słupy zostały połączone w platformę. W sumie cała wieża składa się z trzech platform. Gotowe części metalowe były produkowane w fabryce w Levallois-Perret, które po przetransportowaniu na plac budowy wystarczyło tylko połączyć ze sobą. Aby skończyć budowę na czas, pracowano 10 godzin dziennie. W końcu 31 marca 1889 Eiffel mógł wywiesić flagę francuską.

Na budowę wieży przeznaczono 7,8 mln franków, czyli ok. 65 mln dzisiejszych złotych, z czego ok. 75% zwróciło się już w ciągu pierwszych 5 miesięcy (do końca roku, w którym zakończono budowę) od otwarcia wieży dla turystów. Dodatkowe zyski były czerpane ze sprzedaży małych figurek w kształcie wieży. Od momentu otwarcia wieżę zwiedziło ponad 200 milionów osób.

Od 30 czerwca 2008 roku na 2 miesiące w związku z objęciem przez Francję prezydencji Unii Europejskiej, Wieża Eiffla przybrała barwy flagi Unii Europejskiej[1].


Zobacz też[]

  • Petřínská rozhledna
  • Tōkyō Tawā - kopia prawdziwej wieży znajdująca sie w Tokio; japońska wersja jest wyższa od prawdziwej o 9 metrów

Linki zewnętrzne[]

Galeria[]

Przypisy[]



Wieże

Guangzhou TV & Sightseeing TowerTokyo Sky TreeCN TowerWieża telewizyjna OstankinoOriental Pearl TowerBorj-e MiladMenara Kuala LumpurTianjin Radio & Television TowerCentral Radio & TV TowerKijowska wieża telewizyjnaWieża telewizyjna w TaszkencieLiberation TowerAlma-Ata TowerRiga Radio & TV TowerFernsehturmStratosphere Las VegasEuropaturmTorrenaTōkyō TawāVilnius TV TawerWieża EifflaDonauturmWieża telewizyjna Žižkov • • • • • • • Wieże na świecie


Advertisement